Warsztaty pisania piosenek

Prowadzę warsztaty poświęcone pisaniu piosenek, a więc uczę pisać zarówno teksty jak i muzykę, i co najważniejsze, składać je w zgrabną, logiczną i przekonywującą artystycznie całość.

Podczas zajęć poruszone będą cztery podstawowe tematy:
* Jak wybrać temat piosenki
* Jak pisać poprawne stylistycznie oraz znaczeniowo teksty.
* Jak pisać muzykę.
* Jak stworzyć piosenkę, czyli złożyć w interesującą całość tekst i muzykę.

Temat pierwszy pozostawiam w tym konspekcie bez opisu. Każde zajęcia, z inną grupą, mogą odkryć inne punkty zainteresowań, inne oczekiwania.

 

Temat drugi to praca od podstaw. Czym są rymy, jak można je komponować (ABAB, AABB, itp.), co to są rymy krzyżowe a co to są rymy dokładne, na czym polega poprawna wersyfikacja rymów, co to są wiersze białe. Poza tym zajmiemy się wulgaryzmami, porozmawiamy czy, a jeśli tak, to kiedy wulgaryzmy są uzasadnione, będziemy odkrywać wyrazy bliskoznaczne. Sprawdzimy jaką rolę w tekście piosenki pełnią powtórzenia i jak sprawdzają się zawołania typu jejeje! Generalnie będzie to kurs poprawnego gramatycznie pisania, ale przede wszystkim kurs wtłaczania szerokiego tematu w ramy piosenki, która jest zawsze skrótową forma wypowiedzi i hasłowo opisuje rzeczywistość.

 

Temat trzeci to nauka o strukturze piosenki. Czym jest refren, a czym zwrotka, czy istnieją piosenki bez refrenu, co to jest bridge i jak bardzo ważną rolę pełni w piosence. Porozmawiamy o piosenkach w których
i refren i zwrotka są zbudowane na tych samych akordach i o piosenkach
o skomplikowanej strukturze akordów. Będziemy rozmawiać o idealnym czasie trwania piosenki, o tym ile czasu powinno dzielić początek piosenki od pierwszego refrenu i jak wpływa to na szanse emisji piosenki na antenie radiowej.

I wreszcie temat czwarty czyli złożenie w całość - logiczną, interesującą, przekonywającą artystycznie, melodyjną (lub atonalną) - warstw - tekstowej i muzycznej, czyli stworzenie pełnoprawnej piosenki. 

W tym momencie często należy cofać się do już omówionych tematów ale, przede wszystkim, należy zacząć od wyboru stylu muzycznego. 

 

Wymyślenie, napisanie, dopracowanie, poprawienie piosenki to proces który może być żmudny i długotrwały lub szybki i bezbolesny. Wiele zależy od nastawienia i wybranego tematu.

Zajęcia będą dostosowane do wieku dzieci w danej grupie, zarówno pod względem tematów piosenek, jak i stopnia skomplikowania warstwy melodycznej. Generalnie mogę prowadzić zajęcia zarówno dla przedszkolaków jak i dzieci starszych a także młodzieży.

Piosenka na Dzień Mamy. Dzieci ze Stowarzyszenia "Teraz My".

tel: +(48) 519 144 349

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • White Instagram Icon
  • White Twitter Icon
FilmFreeway logo.png
tumblr-logo_318-41096.jpg
fandalism logo.png
soundcloud logo.png

Europe

Photos: Dominik Malik, Piotr Obal, Jarosław Blusiewicz

© 2018 by Wojtek Kubiak.