Warsztaty - Piszemy Hymn szkoły

Współczesne czasy przynoszą młodzieży sprzeczne informacje.
Co to jest patriotyzm?
Czym jest patriotyzm lokalny?
Czy to dobrze czy źle być patriotą?
Czy patriotyzm to wzniosłość, pot i łzy, czy też można być patriotą zwyczajnym, codziennym?
Jak być dumnym ze swojego pochodzenia, kraju, historii oraz teraźniejszości?!
Czy można o swojej szkole napisać piosenkę?
A może trzeba?!
Czy ja będę umiał/umiała?
Jakich słów użyć?
Jaka melodia pasuje do Hymnu szkoły?

Jako tekściarz i kompozytor - autor ponad 200 piosenek, historyk sztuki, copywriter, a ponadto członek rodziny bardzo zasłużonej dla polskiej kultury i polityki – pragnę podzielić się z młodzieżą swoją wiedzą, swoim doświadczeniem, swoim wyobrażeniem, czym jest patriotyzm, szczególnie lokalny - i napisać wspólnie Hymn szkoły. Przede wszystkim jednak pragnę warsztatowo przygotować młodych ludzi do samodzielnego pisania piosenek patriotycznych – zarówno tych przez duże „P” jak i tych opisujących „małe ojczyzny” - najbliższą okolicę, wydarzenie historyczne

z przeszłości kraju, regionu, być może nawet własnej rodziny.

Podczas zajęć poruszone będą cztery podstawowe tematy:
Czym jest dla obecnych podczas zajęć osób patriotyzm i czym jest patriotyzm lokalny.
Jak pisać poprawne stylistycznie oraz znaczeniowo teksty.
Jak pisać muzykę.
Jak stworzyć piosenkę, czyli złożyć w interesującą całość tekst i muzykę.

HYMN SZKOŁY to bardzo specjalna piosenka. Będziemy rozmawiać o patronie szkoły, o wydarzeniach z historii Polski oraz szkoły i okolicy,

w której szkoła stoi. Te historie mogą stać się tematem bądź zaczynem Hymnu.

Temat drugi to praca od podstaw. Czym są rymy, jak można je komponować (ABAB, AABB, itp.), co to są rymy krzyżowe a co to są rymy dokładne, co to jest wersyfikacja, co to są wiersze białe, będziemy odkrywać wyrazy bliskoznaczne. Sprawdzimy jaką rolę w tekście piosenki pełnią powtórzenia i jak sprawdzają się zawołania typu jejeje! Generalnie będzie to kurs poprawnego pisania, ale przede wszystkim kurs wtłaczania szerokiego pojęcia patriotyzmu (również lokalnego) w ramy piosenki, która jest zawsze skrótową forma wypowiedzi i hasłowo opisuje rzeczywistość.

Temat trzeci to nauka o strukturze piosenki. Czym jest refren, a czym zwrotka, czy istnieją piosenki bez refrenu, co to jest bridge i jak bardzo ważną rolę pełni w piosence. Porozmawiamy o piosenkach w których i refren i zwrotka są zbudowane na tych samych akordach i o piosenkach o skomplikowanej strukturze akordów. Będziemy rozmawiać o idealnym czasie trwania piosenki, o tym ile czasu powinno dzielić początek piosenki od pierwszego refrenu i jak wpływa to na szanse, że piosenka stanie sie autentycznym Hymnem, rzeczywiście zaakceptowanym przez społeczność szkoły.

I wreszcie temat czwarty czyli złożenie w całość - logiczną interesującą, przekonywającą artystycznie, melodyjną (lub atonalną) - warstwy tekstowej i muzycznej – czyli stworzenie Hymnu.  

W tym momencie często należy cofać się do już omówionych tematów ale, przede wszystkim, należy zacząć pracę nad piosenką, począwszy od określenia tematu – wydarzenia lub uczucia, które opiszemy, poprzez wybór stylu muzycznego. Praca dopiero się zaczyna. Wymyślenie, napisanie, dopracowanie, poprawienie piosenki to proces który może być żmudny i długotrwały lub szybki. Zawsze jednak przyniesie efekt w postaci Hymnu, pasującego do szkoły XXI wieku i jej młodych, wchodzących w życie uczniów.

Warsztaty będą stanowiły wskazówkę do indywidualnej pracy uczniów

w domu. W związku z rozległością tematu oraz perspektywą grupowego omawiania propozycji napisanych indywidualnie przez uczestników warsztatów, wypełnią one od czterech do ośmiu spotkań po 60 minut każde. 


Po miesiącu do dwóch miesięcy - Hymn będzie gotowy.

Mogę również napisać Hymn szkoły samodzielnie. Dyrektorów szkół zapraszam do zamawiania u mnie Hymnu szkoły! Będzie melodyjny
i równie piękny jak wzruszający!

tel: +(48) 519 144 349

  • White Facebook Icon
  • White LinkedIn Icon
  • White Instagram Icon
  • White Twitter Icon
FilmFreeway logo.png
tumblr-logo_318-41096.jpg
fandalism logo.png
soundcloud logo.png

Europe

Photos: Dominik Malik, Piotr Obal, Jarosław Blusiewicz

© 2018 by Wojtek Kubiak.